Blog
Trochę o nas i trochę o innych

Smycz dla psa - jak wybrać idealną smycz dla pupila i dla nas?

Smycz dla psa - jak wybrać idealną smycz dla pupila i dla nas?

Materiał smyczy dla psa

W pierwszej kolejności powinniśmy postawić na bezpieczeństwo naszego otoczenia i czworonoga. Smycze dla psa w nagłych sytuacjach takich jak spotkanie innego agresywnego psa, w przypadku, gdy nasz pies nagle się czegoś przerazi lub gdy jest młody i mógłby wyskoczyć pod samochód, musimy mieć stuprocentowa pewność, że smycz wytrzyma nagłe, silne i niespodziewane szarpnięcie. Dotyczy to zwłaszcza średnich i dużych ras oraz tych bardziej agresywnych. Smycz dla psa powinna być wykonana z wysokiej jakości metali zwłaszcza na łączeniach i karabińczykach. Nie powinny to być tanie zamienniki o wątpliwej wytrzymałości. Także sam materiał, z którego wykonana jest linka smyczy, powinien być gruby i solidny.

·       Smycze nylonowe

Smycze nylonowe są niedrogie i odpowiednio wytrzymałe, a dodatkowo dostępne w bogatej gamie wzorów i kolorów. Co, więcej wiele sklepów zoologicznych oferuje usługi, dzięki którym możemy zamówić komplet smyczy razem z obrożą i szelkami w jednym wzorze i kolorze, a także posiada modele przepinane, które szybko i wygodne można przedłużyć. Smycze te mają jednak skłonność do nasiąkania wodą i szybko się mechacą oraz z reguły są nieporęczne dla właściciela, ponieważ ocierają dłonie.

·       Smycze skórzane

Smycze skórzane dla psa dostępne są w wersji wykonanej z jednego paska lub plecionej a to, co odróżnia je od wersji nylonowych to ich wytrzymałość. Są one odporne na wilgoć i zabrudzenia, a dobrze użytkowane i odpowiednio impregnowane mogą służyć na długie lata niemal w idealnym stanie. Co więcej, zapewniają one ogromną wygodę dla ich właścicieli, ponieważ nie podrażniają i nie parzą ręki w przypadku silnego szarpnięcia. Smycz skórzana jest jednak o wile droższa niż wykonana z tworzyw sztucznych  oraz dostępna w niewielu odcieniach bez oryginalnych wzorów.

·       Smycze bio-thane

Smycze bio-thane to rewolucyjne połączenie smyczy, która łączy zalety tych wykonanych tworzyw naturalnych i sztucznych. Jest wykonana z gładkiego materiału, który tak jak skóra jest niezwykle wytrzymały, odporny na zabrudzenia i nie chłonie wody, a przy tym nie wymaga impregnacji. Gładki materiał nie powoduje plątania się patyków, nie skręca się w trudne do rozwikłania supły, ani nie pleśnieje pozostawiona na zbyt długie działanie wilgoci.

Smycz dla psa i jej rodzaje

Smycze dla psa posiadają także odpowiednie funkcje odpowiednio dobrane w do okoliczności, w jakich się znajdujemy i naszych potrzeb. I tak w zależności od długości smyczy i możliwości jej regulowania dzielimy smycze na:

·       Smycze miejskie

Smycze miejskie to klasyczne smycze krótkie bez możliwości regulacji o długości od 1,5 do 2 m. Choć dają pełną kontrolę nad psem to spacer dla czworonogów jest mało wygodny. Pies ma bardzo ograniczoną swobodę ruchu i często szarpie smyczą, co podrażnia jego gardło oraz utrudnia spacer właścicielowi.

·       Smycze przepinane

Smycze przepinane to smycze na spacery po mieście lub parku i lesie dające większą swobodę psu. Z reguły posiada około 2-3 m długości i można ją bez problemu skrócić lub wydłużyć w zależności od potrzeby. Jest wyposażona w specjalne karabińczyki i kółeczka, za pomocą których można przepiąć smycz i wyregulować jej długość.

·       Smycze automatyczne

Smycze automatyczne posiadają obudowaną rolkę z linką smyczy, która wyciąga się wraz z pociągnięciem psa. Można powstrzymać wyciąganie się linki za pomocą przycisku na uchwycie rączki. Nie można jednak jej zwinąć, jeśli pies znajduje się daleko od nas. Jest najlepszym rozwiązaniem dla czworonoga do spaceru po terenach parku i leśnych, jeśli chcemy dać mu więcej swobody, ale jednocześnie kontrolować jego odległość.  Pamiętajmy jednak, aby linka smyczy nie była cały czas jest napięta, a obroża nie uciskała gardła psa.

Komentarze