Blog
Trochę o nas i trochę o innych

Podróżowanie z psem – jak się przygotować na wakacje z pupilem?

Podróżowanie z psem – jak się przygotować na wakacje z pupilem?

Bezpieczeństwo psa i innych

Jeśli nie wyobrażamy sobie spędzenia choćby jednego dnia bez swojego czworonożnego przyjaciela i nie chcemy zostawiać go pod opieką znajomych lub w hotelu dla psów, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo w trakcie podróży. Przede wszystkim pamiętajmy o zabraniu smyczy. Dobrze, jeśli na czas wyjazdu kupimy zapasową smycz dla psa. Dzięki temu w razie, gdy ją zgubimy lub ta zepsuje się, nie będziemy nerwowo szukali najbliższego sklepu zoologicznego. Obowiązkowo potrzebny będzie nam także kaganiec dla psa zwłaszcza dla ras dużych, średnich i agresywnych. Zgodnie z przepisami należy zakładać kaganiec psu w miejscach publicznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pies, nawet gdy na co dzień jest spokojny i posłuszny, nagle nie wystraszy się tłumem ludzi i nie zareaguje agresywnie w stosunku do nich lub innych psów. 

Natomiast, jeśli boimy się, że nasz pupil może zgubić się w nowym miejscu, przypnijmy do jego obroży adresówkę. Adresówka dla psa pomoże osobom, które go znajdą bardzo szybko skontaktować się z nami, przez co zaoszczędzimy stresu sobie i pupilowi. Dodatkowo coraz bardziej popularna staje się obroża z nadajnikiem GPS, który szybko pozwoli nam zlokalizować naszą zgubę i śledzić jej ruchy.

Komfort w czasie jazdy

Niektóre psy nie lubią jeździć samochodem, inne wprost to uwielbiają. Pamiętajmy jednak, że jazda z psem, który chodzi po samochodzie, może być bardzo niebezpieczna. Przede wszystkim pies w trakcie jazdy powinien siedzieć w jednym miejscu tak, aby nie przeszkadzał nam w prowadzeniu auta. Dla mniejszych ras idealnie sprawdzi się transporter dla psa, czyli pojemnik z otworami, który pozwolą naszemu pupilowi swobodnie oddychać. Większość transporterów ma specjalne zaczepki, które pozwalają przypiąć go do pasów bezpieczeństwa.

W przypadku podróży z dużym psem obowiązkowo powinniśmy kupić w sklepie zoologicznym szelki dla psa, które uchronią go przed obrażeniami w chwili gwałtownego hamowania. Absolutnie nie przypinajmy psa pasami bezpieczeństwa, ponieważ nie są one do tego przystosowane i w trakcie hamowania cała siła skupi się na szyi psa, co może być dla niego bardzo niebezpieczne. Jeśli posiadamy samochód z dużym bagażnikiem, postawmy na matę antypoślizgową dla psa, która pomoże uchronić naszą tapicerkę przed działaniem pazurów psa w trakcie jazdy. Taki samochód obowiązkowo powinien być wyposażony w kratę, która odzieli bagażnik od przedniej części samochodu i uniemożliwi psu utrudnianie jazdy.

Psia apteczka pierwszej pomocy

Bez względu na to, gdzie wyjeżdżamy i na jak długo pamiętajmy, że w każdym momencie mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, na które warto się odpowiednio przygotować. Odwiedźmy swój zaufany sklep zoologiczny i kupmy specjalną apteczkę pierwszej pomocy dla czworonogów. Apteczka podróżna dla psa zawiera wszystkie niezbędne artykuły w przypadku skaleczeń, obtarć, ukąszeń czy użądleń. Znajdziemy w niej m.in.: pincety do usuwania kleszczy, chusteczki antyseptyczne, roztwór soli fizjologicznej, wodę utlenioną i wile innych. Dobrze, jeśli sprawdzimy, gdzie w okolicy znajduje się najbliższa przychodnia weterynaryjna lub zapiszemy sobie numer telefonu do naszego weterynarza, aby w razie potrzeby szybko się z nim skonsultować.

Komfort psychiczny pupila

Jedne psy kochają podróżować, inne robią to niechętnie, są wyciszone i niespokojne. Bez względu jednak na to, do której grupy należy nasz pupil, przed rozpoczęciem podróży koniecznie wyjdźmy z nim na spacer. Dzięki temu pies załatwi swoje potrzeby fizjologiczne oraz wybiega się, przez co będzie spokojniejszy w trakcie jazdy. To, co będzie nam potrzebne, to butelka wody oraz miska dla psa lub miska turystyczna, dzięki którym napoimy pupila w trakcie postoju. W upalne letnie dni róbmy takie przerwy w podróży nawet co godzinę. Dodatkowo, jeśli nasz pies jest pełen energii i chcemy go nieco zająć i wyciszyć w trakcie jazdy, weźmy w podróż jego ulubioną zabawkę i przysmaki dla psa. Zabawki dla psa takie jak gryzaki czy ulubione pluszaki sprawdzą się także w przypadku psów, które nie lubią i boją się jeździć. Dzięki temu nasz przyjaciel  skieruje swoją uwagę na zabawkę lub przysmak zamiast na samą podróż. Aby pies czuł się komfortowo w trakcie podróży, możemy także zabrać jego ulubiony kocyk z legowiska. 

Komentarze