Blog
Trochę o nas i trochę o innych

Pies mały, średni czy duży? Jaka wielkość psa będzie dla nas odpowiednia?

Pies mały, średni czy duży? Jaka wielkość psa będzie dla nas odpowiednia?

Pies duży – dużo przestrzeni i dużo obowiązków

Duże rasy psów są wspaniałe i uwielbiane przez każdego miłośnika tych zwierząt. Należą do nich m.in.: Bernardyny, Nowofundlandy, Dog niemiecki, Owczarek niemiecki, Golden retrievery, Husky, Samoyedy, Owczarek szwajcarski i inne. Tak duże psy nie tylko zapewnią nam wiele radości związanej z głaskaniem ich ciał, ale i dadzą nam poczucie bezpieczeństwa. Potrzebują jednak one silnego opiekuna, z pewnością osoby młodej i silnej. W przeciwnym wypadku możemy mieć kłopot z jego wyprowadzaniem, utrzymaniem na smyczy i egzekwowaniem posłuszeństwa. Musimy także wziąć pod uwagę naszą sytuację materialną, ponieważ te olbrzymy wymagają sporej ilości karmy dla psa.

Dodatkowo warto pamiętać, że z racji swoich rozmiarów duże psy wraz z wiekiem cierpią na poważne schorzenia związane dysplazją stawu biodrowego lub artretyzmem. Przygotujmy się na to, że możemy potrzebować sporych pieniędzy na leki dla nich, częste wizyty u weterynarza czy zabiegi chirurgiczne. Kolejną kwestią, która powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając dużego psa to nasze warunki mieszkaniowe. Jeśli jesteśmy właścicielami domku z działką, będą to idealne warunki dla dużych ras. Jeśli zaś mieszkamy w bloku, trzymanie tak dużego zwierzęcia może okazać się bardzo kłopotliwe. Pies ten potrzebuje dużo przestrzeni, większego legowiska dla psa, a i my musimy zadbać o zapewnienie mu dużej dawki ruchu na spacerach. Dlatego, jeśli dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, który będziemy mogli poświęcić naszemu czworonogowi, nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcemy mieć dużego psa nawet w małym mieszkaniu.

Średni pies – optymalne rozwiązanie dla każdego

Średniej wielkości pies to rozwiązanie idealne dla miłośników dużych psów, którzy dysponują nieco mniejszym mieszkaniem i którzy nie mogą pozwolić sobie na utrzymanie naprawdę dużych zwierząt. Do średnich ras należą m.in.: Border colie, Beagle, Cocker spaniel, Owczarek szkocki colie, Buldog angielski, Shar pei, Chow chow, Basset hound, Bearded collie i wiele innych. Psy te dalej są sporymi zwierzętami, ale potrzebują zdecydowanie mniej przestrzeni niż duże rasy. Zdecydowanie mniej zapłacimy za ich utrzymanie i leczenie, ponieważ nie wykazują takiej podatności na choroby związane ze stawami. Średnie psy są łatwiejsze w  utrzymania na smyczy i w codziennej pielęgnacji. Nawet, jeśli zachorują lub zrobią się starsze, nie będziemy mieć dużego problemu z wniesieniem ich po schodach czy do samochodu. A przy tym są żywe, energiczne i bez problemu zapewnią nam dużą dawkę ciepła na kanapie.

Mały pies – czy jest dla każdego?

Wybór małego psa często związany jest z posiadaniem małego mieszkania. Takie rasy jak Buldog francuski, Chihuahua, Coton de Tulear, Jack Russell terier, Jamnik, Mops, Russell terier, Szpic japoński, Pekińczyk, Maltańczyk czy Pinczer miniaturowy są najchętniej wybierane do domów z małymi dziećmi lub jako towarzysze dla osób starszych. Potrzebują mało miejsca, łatwo je wziąć na ręce czy też podróżować z nimi komunikacją miejską, a przy tym niewiele jedzą. Pamiętajmy jednak, że to, iż są niewielkie, nie oznacza, że nie musimy poświęcać im czasu. Wręcz przeciwnie, często pozostawimy je samym sobie, a i one potrzebują ruchu, treningu i stymulacji umysłowej. W przeciwnym wypadku, jeśli nie zadbamy o ich potrzeby i rozwój, szybko z uroczych maleństw zmienią się w sfrustrowane zwierzęta, które będą kapryśne, nieposłuszne, a nawet agresywne, a ich wieczne szczekanie przyprawi o ból głowy nie tylko nas, ale i naszych sąsiadów. Poświęćmy im zatem wystarczającą ilość czasu, a zyskamy słodkiego przytulaka i wiernego towarzysza naszych spacerów.

Komentarze