Blog
Trochę o nas i trochę o innych

Jak dbać o psa latem?

Jak dbać o psa latem?

Nawadniaj go jak najczęściej

Odpowiednie nawadnianie psa podczas upalnych letnich dni to największa przysługa, jaką możesz mu oddać. Pamiętaj, że woda pełni ogromną rolę nie tylko dla człowieka, ale i dla psów — pomaga w trawieniu, umożliwia wchłanianie się składników odżywczych, a przede wszystkim chłodzi. Dlatego też zadbaj o to, aby twój pupil zawsze miał świeżą wodę. Świetnym rozwiązaniem jest butelka silikonowa z miską, którą z powodzeniem możesz przypiąć do spodni lub paska i mieć ją zawsze pod ręką. Równie dobrym pomysłem będzie miska turystyczna, która przyda ci się w podróży, a która zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu. 

Unikaj rozgrzanego chodnika

Opuszki psa są bardzo wrażliwe, jednak często o tym zapominamy, bo chodzimy w butach. W upalne dni powierzchnie chodników i asfaltów bardzo się nagrzewają, dlatego nasi czworonożni przyjaciele mogą dotkliwe odczuwać spacery po nich. Dlatego, zamiast prowadzić psa po tego typu nawierzchniach, postaraj się wybierać parki i łąki, żeby pies biegał po trawie. Dodatkowo, aby chronić jego opuszki, możesz kupić krem z jonami srebra, który ma działanie regenerujące i antybakteryjne, dlatego pomaga nie tylko na upały, ale i na zranienia, pęknięcia czy otarcia. 

Nie narażaj psa na nadmierny wysiłek

Kiedy słońce mocno grzeje, nie każ swojemu psu biegać za patykiem lub piłką. Oczywiście pozwól mu się wybiegać, ale w zdrowej dawce. Najlepiej, jeśli wyjdziesz z nim na spacer rankiem lub wieczorem, kiedy jest najchłodniej. Zdecydowanie nie zabieraj go na długie i intensywne treningi. Pamiętaj także, żeby robić psu częste przerwy na spacerach i dawać wodę.

Zmniejsz porcje jedzenia

Zdecydowanie unikaj przekarmiania swojego psa. Pupile z nadwagą lub przekarmione szybciej meczą się podczas upałów. Najlepszym wyborem będzie zbilansowana w składniki odżywcze karma mokra dla psa. Jeśli chcesz, aby przy okazji pies miał zajęcie, zamróź mu karmę. Pies doskonale się nawodni, a ty znajdziesz czas dla siebie.

Schładzaj psa, kiedy tylko się da 

Upał dla psa jest katorgą, dlatego absolutnie nie zostawiaj go w aucie! Najważniejsze, aby chłodzić psa latem, a nie wystawiać go na upały. Pamiętaj, że twój pupil nie ma gruczołów potowych, a jedynym jego sposobem na termoregulację jest ziajanie. Co więcej, psia temperatura jest wyższa niż człowieka, bo wynosi około 38 stopni Celsjusza. Jeśli wyjedziesz z nim nad morze lub jezioro, warto go wprowadzać do wody lub polewać go wodą raz na jakiś czas, nawet jeśli za tym nie przepada. Jeśli nie masz takiej  możliwości, schładzaj go nawilżonym ręcznikiem oraz połóż mokry ręcznik do jego legowiska. Dodatkowo możesz użyć kamizelek chłodzących w trakcie podróży lub spacerów.

Komentarze